Klinikai kutatások
Az ún. megfigyeléses vizsgálatok olyan klinikai kutatásos vizsgálatok, melyekben a résztvevőket adott ideig követik nyomon változatlanul hagyott terápia mellett. Ezen kutatásokban megfigyeléses módszerekkel vonnak le következtetéseket, vagy tesztelnek hipotéziseket. Bár nem osztják szét véletlenszerűen a vizsgálatban résztvevőket különböző alcsoportokra (azaz nem randomizálnak és nincs kontroll), fontos feltétel a klinikai gyakorlatban használt dokumentáció módszeres kezelése. Leggyakrabban háziorvosi és járóbetegellátás keretében végezhetők megfigyeléses vizsgálatok, mert a rutin ellátási körülmények alkalmasak leginkább egy terápiás módszer eredményességének mérésére.
A randomizált kontrollált vizsgálatok (RCT) – klinikai vizsgálatoknak is nevezik – a résztvevőket véletlenszerűen osztják szét különböző terápiás csoportokba (randomizálás). A vizsgált terápiát kontrollcsoporttal hasonlítják össze; a kontroll lehet egy jól megalapozott terápia, lehet terápiamentes, lehet ugyanazon terápia különböző dózisaival végzett kezelés, lehet placebokezelés, lehet komplex- vagy minimálkezelés, vagy alternatív terápia.
A randomizált és a nem randomizált típusú kezelések eredményessége akár hasonló nagyságrendű is lehet.
A klinikai kísérletek adatait együttesen értékelik a szisztematikus áttekintések gyakran a metaanalízis nevű statisztikai módszerrel. Ezekre mint a bizonyítékalapú orvoslás csúcsevidenciáira tekint a modern orvostudomány, de csak akkor adnak értelmezhető összefoglaló eredményt, ha a vizsgálati csoportok kellően homogének (pl. egyfajta betegséget vizsgálnak). A teljes homeopátiás szakirodalmat az átfogó szisztematikus áttekintések elemzik. Az áttekintő tanulmányok döntően a homeopátia placebot meghaladó hatékonyságára jutottak.
Összefoglalva elmondható, hogy a homeopátiás orvosi klinikai kutatások és a belőlük készült szisztematikus áttekintések legalább olyan jó minőségűek, mint a konvencionális orvoslás hasonló kutatásai, bár – mint a legtöbb orvosi kutatásban – szükség volna további jó minőségű, magas esetszámú vizsgálatra. A vizsgálatok száma és a bennük résztvevők létszáma bár alacsonyabb, azonban ezt kompenzálják a megfigyeléses vizsgálatok (rutin ellátási körülmények közötti eredményességi vizsgálatok) meggyőző eredményei és a hatalmas mennyiségű esettanulmány.